Documentation required for civil wedding in Croatia

Dokumentacija za civilno vjenčanje u Hrvatskoj: sve što trebate znati

Civilno vjenčanje je jedini oblik vjenčanja koji je pravno obvezujući. Pitanja o potrebnoj dokumentaciji za civilno vjenčanje u Hrvatskoj među najčešćim su upitima koje nam postavljaju naši mladenci. Mnogi mladenci vole organizirati svoja destinacijska vjenčanja u Hrvatskoj, ali žele da njihovo vjenčanje bude pravno obvezujuće, za razliku od simboličnog vjenčanja. Stoga, mladenci često žele znati koji su uvjeti za civilno vjenčanje u Hrvatskoj. Cilj ovog bloga je pružiti odgovore na najčešća pitanja o civilnim vjenčanjima u Hrvatskoj, jednoj od najboljih svjetskih destinacija za vaše vjenčanje.

Simbolično vjenčanje ne zahtijeva nikakvu dokumentaciju, što ga čini mnogo jednostavnijim za organizaciju. Međutim, simbolično vjenčanje nije pravno obvezujuće.

Dokumenti i birokracija svima zadaju glavobolje, posebno kada je uključena pravna dokumentacija. Može biti komplicirano utvrditi koja je dokumentacija potrebna, kako je pribaviti i što s njom učiniti. Povrh toga, zahtjevi za dokumentacijom variraju ovisno o nacionalnosti mladenaca. Prilikom planiranja vjenčanja u stranoj zemlji, većina mladenaca nema pojma odakle početi ili koga kontaktirati. Čak i ako znaju, stupanje u kontakt s nadležnim tijelima putem telefona ili e-maila često može biti izazovan zadatak.

Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje

Stoga, započnimo i pojednostavimo cijeli proces za vas.

Gdje se može održati civilno vjenčanje?

Hrvatska ne nameće stroga ograničenja za mjesta održavanja civilnog vjenčanja. Ono se može organizirati u gradskoj vijećnici ili na bilo kojoj drugoj lokaciji za vjenčanje, osim u crkvi. Za razliku od crkvenog vjenčanja, civilno vjenčanje može se organizirati na otvorenom. Ceremonije na otvorenom imaju poseban šarm u usporedbi s onima u zatvorenom prostoru. Prilikom odabira lokacije za destinacijsko vjenčanje, većina mladenaca odlučuje održati svoju ceremoniju na otvorenom. Proslava vjenčanja i večera mogu se održati na drugoj, prikladnijoj lokaciji od same ceremonije. Ceremonije se organiziraju na prekrasnim lokacijama kao što su istarski otoci, rustikalne istarske vile, lokacije s prekrasnim pogledom na more, izravno na plaži ili pored mora, ili s pogledom na prekrasne istarske vinograde.

Crkveno vjenčanje smatra se religioznom vrstom ceremonije. No, ukoliko, kao strani državljani nemate prethodno sklopljen brak, odnosno nemate vjenčani list, tada i za crkveno vjenčanje u Hrvatskoj morate proći jednaku proceduru pribavljanja istih dokumenata kao i za civilno vjenčanje. To je korak kojim država osigurava da imate sve potrebne preduvjete za sklapanje braka u civilnoj ili religioznoj ceremoniji.

Troškovi civilnog vjenčanja u Hrvatskoj

Budžet za vjenčanje je važan čimbenik pri planiranju bilo kojeg destinacijskog vjenčanja. Trošak administrativnih pristojbi za civilno vjenčanje je fiksan. On iznosi 27,87€, te pokriva sastavljanje zapisnika o izjavi namjere za sklapanje braka.

Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje

Međutim, ukupni trošak civilnog vjenčanja ovisi o mnogim čimbenicima. Izbor lokacije vjenčanja ima najznačajniji utjecaj na konačnu cijenu ceremonije civilnog vjenčanja. Ako mladenci pristanu održati ceremoniju civilnog vjenčanja u gradskoj vijećnici, matičar ne naplaćuje dodatne troškove. No, ako mladenci žele ceremoniju na otvorenom, primjenjuju se dodatne naknade. Točan iznos dodatne naknade ovisi o:

  • udaljenosti mjesta ceremonije od službenih prostorija matičara,
  • vremenu održavanja ceremonije vjenčanja (jutarnje ceremonije su jeftinije od termina nakon 16 sati) i
  • danu u tjednu (ceremonije koje se održavaju nedjeljom ili na državne ili vjerske praznike su skuplje).

Jezične barijere na civilnim vjenčanjima u Hrvatskoj

Ceremonija civilnog vjenčanja traje otprilike 20 minuta. Zakonski je određeno kako se ceremonija mora održati na hrvatskom jeziku. Ceremoniju mora predvoditi matičar iz nadležnog matičnog ureda odabrane lokacije za vjenčanje. Ceremoniji vjenčanja moraju prisustvovati mladenci, matičar, te dva svjedoka. Svjedok pri sklapanju braka može biti svaka punoljetna i poslovno sposobna osoba. Svjedoci su obično kuma i kum. Ako bilo koji od mladenaca ili svjedoka nije tečan u hrvatskom jeziku, na civilnoj ceremoniji i zapisniku mora biti prisutan i ovlašteni sudski tumač.

Neki od ovih zahtjeva mogu se činiti suviše strogima, ali treba imati na umu da je sklapanje braka zapravo pravno priznati sporazum između dvije strane. Stoga mora biti u skladu s hrvatskim zakonima o sklapanju ugovora.

Dokumentacija potrebna za destinacijsko civilno vjenčanje u Hrvatskoj

Strani državljani mogu sklopiti brak u Republici Hrvatskoj. Da bi to učinili, mladenci i njihovi svjedoci (kuma i kum) moraju predati sljedeće dokumente.

Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje

Mladenci moraju predati:

  • Izvadak iz matice rođenih, izdan u zemlji rođenja, u skladu s međunarodnim sporazumima i konvencijama, zajedno s hrvatskim prijevodom,
  • Potvrdu o slobodnom bračnom stanju, izdanu u skladu s međunarodnim sporazumima i konvencijama, zajedno s hrvatskim prijevodom,
  • Potvrdu o nepostojanju zapreka za sklapanje braka, koja potvrđuje da nema zapreka za sklapanje braka stranih državljana u Republici Hrvatskoj i da će brak biti priznat u državi njihovog državljanstva, zajedno s hrvatskim prijevodom (ova potvrda može biti uključena kao sastavni dio potvrde o slobodnom bračnom stanju),
  • Identifikacijski ispravu (sa slikom) i
  • Dokaz o državljanstvu (putovnicu).

Kopija rodnog lista, potvrda o slobodnom bračnom stanju i potvrda o nepostojanju zapreka za sklapanje braka ne smiju biti stariji od 3 mjeseca na dan vjenčanja. Svi navedeni dokumenti trebaju imati i hrvatski prijevod. Dodatno, ovisno o državi državljanstva mladenaca, ovi dokumenti možda trebaju biti ovjereni apostilom od strane nadležnog tijela zemlje izdavanja.

U nastavku je popis zemalja čiji dokumenti trebaju samo hrvatski prijevod i onih koji zahtijevaju i apostil. Popis obuhvaća zemlje iz kojih je došla većina naših mladenaca. Ako vaša zemlja nije na popisu, mi ćemo, kao vaši organizatori vjenčanja, posebno provjeriti zahtjeve za vašu zemlju prije potvrde civilne ceremonije vjenčanja.

Za dokumente iz sljedećih zemalja potreban je samo hrvatski prijevod:

  • Austrija
  • Češka
  • Francuska
  • Italija (za dvojezična područja u Istri, poput Rovinja, nije potreban prijevod, prihvaćaju se dokumenti na talijanskom jeziku)
  • Njemačka
  • Poljska
  • Rumunjska
  • Rusija
  • Slovačka
  • Švedska
  • Švicarska

Za dokumente iz sljedećih zemalja potrebni su hrvatski prijevod i apostil:

  • Australija
  • Filipini
  • Kanada (dokumenti moraju biti u potpunosti legalizirani – ovo obično traje mnogo duže od 3 mjeseca)
  • Norveška
  • Sjedinjene Američke Sržave
  • Škotska
  • Ujedinjeno Kraljevstvo
  • Ukrajina
Dokumenti za civilno vjenčanje

Svjedoci mladenaca moraju predati:

  • Dokaz o državljanstvu (putovnicu) ili
  • Osobnu iskaznicu ako su hrvatski državljani.

Svjedok vjenčanja je osoba koja promatra ceremoniju vjenčanja i potpisuje dokumentaciju nakon toga. Iako ih tradicionalno nazivamo kuma i kum, ove uloge nisu rodno specifične. Mladenka može odabrati muškarca za svjedoka, a mladoženja može odabrati ženu za svjedokinju. Svjedoci su povijesno bili odgovorni za osiguravanje da je vjenčanje provedeno zakonito, da nijedna strana nije prisiljena na brak i da je službenik savjesno obavio svoj posao.

Neki mladenci imaju više od 2 svjedoka. Međutim, važno je napomenuti da u Hrvatskoj samo jedan svjedok može zakonski potpisati dokumentaciju za mladenku i jedan svjedok za mladoženju.

Dokumenti za civilno vjenčanje

Ako odlučite imati intimno vjenčanje u Hrvatskoj bez svjedoka, vaši organizatori vjenčanja će rado biti vaši svjedoci.

Vjenčani list

Nakon civilne ceremonije vjenčanja, mladenci će dobiti hrvatski vjenčani list ili međunarodni vjenčani list, ovisno o državljanstvu. Međunarodni vjenčani list bit će priznat u zemlji mladenaca bez dodatnih koraka.

Ako vjenčani list mladenaca zahtijeva apostil, dobit će hrvatski vjenčani list. Sudski tumač će ga morati prevesti na engleski ili drugi potrebni jezik. S originalnim i prevedenim vjenčanim listom, mladenci moraju posjetiti Sud u gradu gdje se održala ceremonija vjenčanja. Tamo će dobiti apostil. S vjenčanim listom ovjerenim apostilom, mladenci će imat sve potrebno da njihov brak bude pravno priznat u njihovoj matičnoj zemlji.

Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje
Dokumenti za civilno vjenčanje

Hodogram planiranja civilne ceremonije vjenčanja u Hrvatskoj

  1. Odaberite datum i lokaciju ceremonije vjenčanja (točna satnica ceremonije vjenčanja može se potvrditi samo u tekućoj godini održavanja vjenčanja, kada matični ured započinje s uzimanjem rezervacija za vjenčanje).
  2. Informirajte se o potrebnim dokumentima na temelju vašeg državljanstva. Organizator vjenčanja će vas rado informirati o zahtjevima za civilnu ceremoniju vjenčanja. Alternativno, ove informacije možete potražiti i u lokalnom matičnom uredu.
  3. Prikupite potrebne dokumente, ali ne ranije od 3 mjeseca prije datuma vjenčanja. U suprotnom, dokumenti se mogu smatrati isteklima.
  4. Matičaru izjavite namjeru sklapanja braka. Matični ured će zatim pripremiti zapisnik za vašu ceremoniju vjenčanja. Zapisnik treba biti pripremljen između 30 i 45 kalendarskih dana prije datuma vjenčanja. U iznimnim okolnostima, kada postoje opravdani razlozi, zapisnik se može pripremiti i manje od 30 dana prije vjenčanja. Na primjer, ako mladenci žive daleko i spriječeni su posjetiti Hrvatsku u zadanom vremenskom okviru, sastanak za zapisnik može se (u dogovoru s matičarom) održati tijekom istog tjedna kao i vjenčanje.
  5. Odlučite o svojim prezimenima.
  6. Odaberite dva svjedoka za ceremoniju vjenčanja.
  7. Pošaljite svoje dokumente matičaru ili organizatoru vjenčanja. Kako biste bili sigurni da ste prikupili sve potrebne dokumente, pošaljite ih znatno prije dolaska u Hrvatsku.
  8. Uživajte u razdoblju prije vjenčanja znajući da ste sve pripremili na vrijeme. 😊

Uloga organizatora vjenčanja u planiranju civilne ceremonije vjenčanja u Hrvatskoj

Kada angažirate organizatora vjenčanja u Hrvatskoj, dobit ćete vodstvo kroz cijeli proces organizacije civilne ceremonije vjenčanja u Hrvatskoj. Destinacijska vjenčanja mogu biti izazovna za organizaciju, a bavljenje dokumentacijom dodatno povećava složenost. Međutim, uz savjete profesionalnog lokalnog organizatora vjenčanja, organizacija civilne ceremonije vjenčanja u Hrvatskoj kao stranom državljaninu postat će vam mnogo jednostavnija.

Stručnost organizatora vjenčanja neprocjenjiva je na nekoliko načina:

  • Ušteda vremena i truda – znaju odakle početi i kako učinkovito isplanirati vašu ceremoniju iz snova.
  • Lokalno znanje – imaju uspostavljene veze s lokalnim dobavljačima i vlasnicima lokacija, potencijalno vam štedeći novac kroz svoje aranžmane.
  • Pažnja prema detaljima – nijedan detalj nije premalen za predanog organizatora vjenčanja, osiguravajući da se sve vaše želje zapamte i provedu.
  • Koordinacija na licu mjesta – nadgledaju sve angažmane i pripreme, rješavajući sve probleme koji se mogu pojaviti tijekom procesa planiranja ili na sam dan vjenčanja. Ako želite saznati više o razlici između planiranja vjenčanja i koordinacije, pročitajte naš blog.
  • Smanjenje stresa – s organizatorom vjenčanja koji se bavi rasporedom i koordinacijom, možete se usredotočiti na uživanje u svom posebnom danu s obitelji i prijateljima.
Dokumenti za civilno vjenčanje

Ako ste spremni započeti planiranje svog zakonski priznatog civilnog destinacijskog vjenčanja u Hrvatskoj, ne oklijevajte kontaktirati nas. Naša stručnost može učiniti proces glađim i ugodnijim, omogućujući vam da se usredotočite na uzbuđenje vašeg nadolazećeg dana vjenčanja.

Autor: Sanela

Fotografi: Josipa UzelacLadies and GentlemenMihociMilan Radojičić